Aktualności

Digitalizacja historycznych ksiąg parafialnych

Mimo, że nasza parafia istnieje dopiero od 1994 roku, to wcześniej nasi przodkowie byli chrześcijanami – katolikami, choć należeli do innej parafii. Aby podkreślić ciągłość i stałość chrześcijaństwa na terenie naszej parafii przed jej powstaniem, postarałem się o sprowadzenie ksiąg dotyczących Czernichowa i Tresnej z wcześniejszej parafii Międzybrodzie Żywieckie, oraz z parafii Zarzecze – będącej kontynuatorką Starego Żywca. W sumie udało się sprowadzić 13 starych ksiąg z w/w parafii.

Substancja starych ksiąg jest delikatna. Aby ocalić istniejące zapisy (blaknący atrament) a także całość kartek (łamiące się strony) postanowiłem utrwalić zachowane dokumenty w formacie cyfrowym. Operacji tej dokonał p. Łukasz Kominiak z Bielska-Białej, który jest pasjonatem i dokonał tego dzieła w niejednej parafii.

Myślę, że dokonane dzieło pozwoli poczuć większa głębię historii naszej parafii – także z czasów wcześniejszych i zachęci do szukania tożsamości chrześcijańskiej.

x W.

Leave a Comment